שנת הסוס – שנת 2014

כבכל שנה, חיה נוספת מגלגל המזלות הסיני "תופסת מושכות" ומנהיגה את השנה של כולנו באופייה הייחודי, בהתאם לקונסטלציה של גרמי השמים השונים.

נשמע מסובך? לא ממש, רק דורש מעט הקדמה והסבר:

באופן מסורתי ישנם שני גורמים בכל שנה המשפיעים על אופייה –

האחד הן ההשפעות השמימיות –  זהו שילוב של מבנים שונים הנוצרים על-ידי גרמי השמים, אותם אנו מכירים כקונסטלציות כוכבים, יחד עם תנועה קוסמית-פילוסופית הכורכת את מערכות הצ'י השונות הקיימות בטבע לכדי תנועה כלשהי שיש לה אופי ברור וניתן לאפיון.

ישנן עשר מערכות שונות כאלו, ומעניין לראות כי הן מקבילות למערכות האיברים הפנימיים על-פי הרפואה הסינית – כיס-המרה, כבד, מעי דק, לב, קיבה וכו'.

הגורם השני המשפיע על אופי השנה הינו מאפיין הקשור יותר לתנועה על כדור הארץ.

אותה תנועה מבוטאת על-ידי כל אחד משניים-עשר החיות הסיניות.

הסינים ראו אותן חיות כאספקט חייתי-יצרי הפועל בבני האדם, ובא לידי ביטוי בכל שנה ושנה.

אותם מרכיבים הניתן להגדירם כמאפייני "אופי" משפיעים על השנה באופן ניכר, ובייחוד על נפשו, הכרתו ותודעתו של הנולד באותה השנה.

ישנן שניים-עשר חיות שונות, והן חוזרות על עצמן במחזורים של שניים-עשר: עכברוש, שור, נמר, דרקון וכו'…

אותם שילובים נפגשים בווריאציות שונות עד שנוצרים 60 שילובים שונים, שאין אחד הדומה למשנהו. מכאן ניתן לראות כי כל "מחזור גדול" שכזה מונה 60 שנים, וחוזר חלילה.

כעת כאשר אנו מכירים בשני האלמנטים הבולטים המייצרים את ייחודה של כל שנה נוכל לנתח לעומק את השנה המרתקת שמבצבצת ונחשפת לה כעת, שנת 2014- שנת הסוס בבית האדמה.

השנה מתחיל מחזור חדש של "מחזור עשרת הגזעים השמימיים" , והוא מתחיל ,כמו כל ההתחלות על-פי ההשקפה הסינית הקלאסית, בפן היאנגי-אקטיבי של פאזת העץ.

החיה המשפיעה על שנה זו במלוא עוצמתה היא הסוס.

הסוס היא חיה שמבטאת בצורה נחרצת את הצורך בחופש ועצמאות.

תנועתו של הסוס ועוצמתו הם מאפיינים נוספים שבולטים ביותר בו. לא בכדי האיבר הפנימי המיוחס מבחינה אנרגטית אל הסוס הוא הלב – שריר חזק ועוצמתי, הפועם ללא הרף ומפיץ עוד מזמן העוברות את הדם והתודעה לכל מערכות גופינו.

דבר מעניין נוסף לגבי הלב זה שהוא איבר שריר הבנוי מרקמת שריר ייחודית רק לו (Myocard) ממש כמו הסוס המנכיח את עצמו בייחודיות ועצמאות בדהירתו במרחב.

שנת הסוס על-פי האסטרולוגיה הסינית היא שנה מבורכת המביאה עמה אפשרות לשפע ומזל טוב .

באופן מסורתי נחשב הסוס לחיה הרואית וחזקה, המביאה מזל טוב מכוח עוצמתה ותנועתה.

המקור לכך נעוץ רבות בהיסטורית מורשת הקרב הסינית המסורתית בה הוצג הסוס כחיה המשיגה ניצחונות לרוכביה. לסוס הסיני ישנם גם שורשים בסיפורים שונים הקושרים לו יכולות פנטסטיות כגון יכולת תעופה, ניצחון אויבים והגנה.

לפי הרפואה הסינית הסוס הינו החיה השביעית בסדר שנים עשר החיות וזמן השיא שלה הינו חודש יוני, שהוא תחילת שיא הקיץ.

בזמן זה מתממש מלוא הפוטנציאל בטבע – היאנג נמצא במלוא עוצמתו והיין דועך.

הנוכחות של כל הקיים בטבע נמצאת בשיאה – זהו גם זמן של תקשורת מלאה, ממש כמו שבני האדם יוצאים בזמן זה מבתיהם ומסתובבים בחוץ ליהנות מאור השמש ומחברת האחרים.

על האופי של אנשים שנולדו בשנת הסוס :

בני שנת הסוס הם אנשים שמחים מטבעם, מלאי קסם אישי שיכול ממש להפנט, אהובים על סביבתם ופופולריים.

המקום הטבעי עבורם יהיה מקומות הומים בני אדם, ובעיקר אירועים וחגיגות.

אנשי הסוס, בדומה לסוס עצמו, עצמאיים ובעלי אישיות ייחודית.

הם פועלים לרוב על-פי "תחושות בטן" ואינסטינקטים ותכונות אלו מובילות אותם במהלך חייהם.

הם זקוקים למרחב, מרחב מחייה רב שיכול למלא את צרכיהם לביטוי עצמי.

כאשר מציבים להם תנאים ומגבלות יתכנו מרידות מצדם ואי-הסכמה לשליטה במחשבותיהם או בהתנהלותם. הם בהחלט ישמחו גם להנכיח ולהראות זאת – לומר בבירור מה שעל ליבם.

תחילת השנה, עונת האביב והקשר ביניהם :

פסטיבל האביב, שהוא שמה הנוסף והנפוץ של ראש השנה הסיני, ממחיש את חשיבות פעילות עונת האביב באופן מסורתי אצל הסינים.

האביב היא העונה בה הזרעים שבאדמה נובטים החוצה אל העולם בצורה אסרטיבית – תנועתם חייבת להיות כזו כדי להצליח לפרוץ את מעטה האדמה הכבד המצוי מעליהם, ולהצליח להנכיח את קיומם להתבססות ושגשוג בהמשך.

החיכוך הגדול בין השקט המצוי מעל האדמה, לבין הפעילות רבת השינויים המתרחשת מתחת לאדמה – זו בדיוק הדרמה הגדולה שאנו מכירים כעונת האביב.

הסינים חילקו את השנה ל-24 "עונות" באופן מסורתי. אלו בעצם מקטעי זמן המייצגים את השינויים האקלימיים והשפעותיהם על הקיים בארץ.

בד"כ תחילת השנה הסינית מופיעה במקטע "תחילת האביב"  立春) Lìchūn) – זהו מקטע המושפע מן תנועת השמש ומייצג את תחילת ההתקרבות אליה לקראת השיא – היום הארוך בשנה, שיא הקיץ.

כניסת השנה בקטע זה, ובשנה זו כשנת "סוס עץ-יאנג" המהווה כוח אקטיבי המבטא את פריצת האביב. מתוך כך ניתן להסיק כי שנה זו פורצת מכוח העץ המניע את הסוס המחובר לתחושותיו ולהכרתו באופן מוחלט.

השנה החולפת – שנת הנחש, הייתה שנת מחשבה, יצירתיות לא מבוטאת, וחישוב לפני מעשה. שנה זו מביאה אתה אופי שונה לחלוטין.

זו שנה של הגשמה, הנכחה של עצמנו מול הסובבים אותנו והוצאה של תהליכים שאיתם הילכנו בתוכנו בשנת 2013 החוצה – מן הכוח אל הפועל.

תכונות הסוס עשויות לסייע לנו לבטא את נושאים אלו באופן קל ובהיר – האמונה הפנימית של כל אחד מאתנו תהיה ברורה מאי-פעם, קבלת ההחלטות והבחירות עשויות להיות מעט פזיזות ולא מחושבות בעיקר עקב ההשפעה של שנת העץ על הסוס.

העץ מחזק ומעצים את האש. לכן שנה זו הינה סוס חזק במיוחד בעל כיוון ותנועה ברורה להגשמת רצונותיו – ומכאן, אנחנו נעים באופן ברור ויציב להגשמת רצונותינו.

בברכת שנה מבורכת

שיתוף המאמר