רפואה סינית – טיפים לחיים בריאים

משפט ידוע אומר "מיליארד סינים לא טועים" ואכן, במשך אלפי שנים העבירו הסינים מדור לדור את הידע הנרחב שלהם ברפואה ואורחות חיים.
ברצוני לחלוק עמכם חלק קטן מהידע הנרחב של הרפואה הסינית בדרך לחיים בריאים יותר.

אז מה הם הטיפים של הרפואה הסינית בדרך לחיים בריאים ?

משפט ידוע אומר "מיליארד סינים לא טועים" ואכן, במשך אלפי שנים העבירו הסינים מדור לדור את הידע הנרחב שלהם ברפואה ואורחות חיים.
ברצוני לחלוק עמכם חלק קטן מהידע הנרחב של הרפואה הסינית בדרך לחיים בריאים יותר.

אז מה הם הטיפים של הרפואה הסינית בדרך לחיים בריאים ?

 1. חיה לפי חוקי הטבע – הסינים ידעו עוד מראשית ימי הרפואה הסינית, שהאדם מושפע באופן ישיר מהטבע. ההבנה הזו עזרה להם לחיות על פי חוקי הטבע, וכך להביא את גופם ונפשם למצב הבריא ביותר… לפי הרפואה הסינית, בחורף עליך להתנהג באופן מכונס, לאכול מזונות מחממים ולשמור על אנרגיית החיים. בקיץ לעומת זאת, כשהחום רב, באופן טבעי עלינו לאכול מזונות מקררים יותר, לישון פחות, לקום עם הזריחה וללכת לישון עם השקיעה, ולהיות יותר בחוץ.

 1. תאכל נכון – בהמשך לחיים לפי חוקי הטבע, אכילה נכונה היא מפתח חשוב לבריאות ברפואה הסינית, וברפואות רבות נוספות. ניתן לכתוב ספרים שלמים על אכילה נכונה, ועל סוגי המזון המתאימים לכל אדם בהתאם לגילו, לעונה ולמצבו הבריאותי. אתן לכם כאן כמה טיפים כלליים וחשובים בהקשר של אכילה נכונה :
  – השעות בהן מערכת העיכול שלנו פועלת בצורה היעילה ביותר הן שעות הבוקר! בהתאמה, שעות הערב הן השעות בהן למערכת העיכול קשה לעכל מזון…לכן מומלץ לאכול ארוחת בוקר בריאה וגדולה, וארוחת צהריים טובה, ולהמעיט באכילה בשעות הערב והלילה.
  – מומלץ לשלב מזון טרי ככל האפשר ובכל ארוחה – הכוונה לירקות ובמיוחד לירקות העונה
  – מומלץ להגביל את כמות האוכל אותו אנו אוכלים בכל ארוחה ולא להגיע למצב שבו הקיבה מלאה לחלוטין
  – עדיף שלא לשתות בזמן האוכל
  – בחורף עדיף לאכול שורשים ומזונות מחממים כמו שעועית, עדשים, מעט בשר וכדומה
  – בקיץ מומלץ לבסס את התפריט על מזון קר וקליל כדוגמת ירקות ופירות.
  – מומלץ להמעיט באכילת מזון מתועש ובמיוחד סוכרים ופחמימות.

 1. ספורט – אחד הדברים החשובים ביותר על פי הרפואה הסינית הוא לעשות ספורט. מי שטייל פעם  בסין בוודאי ראה את אלפי האנשים שקמים בבוקר ועושים טאי צ'י לפני העיסוקים היומיומיים שלהם. ספורט זה דרך חיים שמובילה לבריאות ולעיתים גם רפואה בזכות עצמה.

 1. תחשוב חיובי, תחייך – נכון, אתם בוודאי אומרים "קל להגיד" אבל חיוך ומחשבה חיובית הם אבן דרך שמובילה לשחרור הורמונים במוח שמקנים בריאות ומתמודדים עם חולי. אז גם כשקשה- חשוב לחשוב חיובי, כי מה האלטרנטיבה לכך?…

 1. תקשיב לגוף שלך – כשכואב לנו או כשאנחנו חולים התגובה הראשונית שלנו היא לנסות ולהעלים את הכאב או המחלה, לרוב באמצעות תרופות ומשכחי כאבים שמעלימים את התחושה הרעה ועוזרים לנו לתפקד. לפי הרפואה הסינית, כאבים ומחלות הם תוצאה של חוסר איזון ומהווים עבור האדם סימני דרך שנועדו להדגיש שמשהו שאנחנו עושים, פיזי או נפשי, אינו כשורה. הסינים מציעים לנו ללמוד להקשיב לגוף ולא "להעלים את הסימפטומים" ללא הקשבה עמוקה במקור החולי.
  הקשבה זו, מטרתה ללמד אותנו מדוע אנו חולים או חשים לא טוב, מה עלינו לשנות, ומה יש ביכולתנו לעשות בכדי להביא את גופנו לאיזון. במידה ונצליח- חיינו יראו הרבה יותר טוב, גם ללא צורך בטיפול תרופתי.

 1. איזון – איזון היא מילת הקסם ברפואה הסינית. כמעט כל מחלה, פיזית או נפשית, מקורה בחוסר איזון, ולכן, הדרך של המטפל ברפואה סינית להבריא את מטופליו היא ע"י החזרה לאיזון. אנחנו עושים זאת בעזרת דיקור סיני, שיאצו, טווינא, צמחי מרפא ושאר כלים מעולם הרפואה הסינית, אך כל אחד יכול לעשות זאת גם באופן עצמאי
  איזון הוא הבסיס של חוקי הטבע… בגופנו, המים שואפים לאיזון, הטמפרטורה, החומציות…ובעצם כל מערכות הגוף פועלות על בסיס דק מאוד של איזון. יציאה מאיזון תביא אותנו למצבי חולי וחזרה לאיזון תעזור לנו להבריא.
  החכמים הסינים דיברו רבות על חשיבות האיזון כמקור לבריאות. גם אנחנו יכולים להביא את עצמנו לאיזון. איך עושים את זה? כל אחד מאיתנו יודע איפה נקודות הקצה שלו והיכן הוא מתנהל באופן שאינו מאוזן, העלאת הנושא למודעות הינה צעד ראשון וחשוב בדרך לחזרה לאיזון המיוחל.

 2. ניקוי רעלים – בעידן בו אנו חיים אנו חשופים מאוד לרעלים. במזון, באוויר, במים ובאורך החיים שלנו.
  מכאן עולה החשיבות הרבה של ניקוי הרעלים מגופנו. ככלל, כל זמן הוא זמן טוב לניקוי רעלים, אך הזמן המומלץ לכך ביותר הוא האביב. האביב הוא הזמן בו אנרגיית הכבד בשיאה. בגוף האדם הכבד, וגם הכליות, הם האיברים החשובים ביותר בסינון רעלים ושמירה על מערכת נקייה ובריאה.
  דרכים לניקוי רעלים יכללו סאונות, תזונה שנותנת דגש על מזון בריא וללא כימיקלים,ותוספי מזון כמו עשב שעורה, שמן אורגנו , וכמובן טיפולי ניקוי באמצעות הרפואה הסינית…

 3. צא לחופש – כי החיים לא יכולים להימשך בשיא הקצב ללא הפסקות.
  נכון, כולנו יודעים שחופש הוא דבר מבורך, ורובנו גם אוהבים חופשים. אך האם ידעתם שחופש הוא דבר שמוביל לחיים בריאים יותר? הסינים ידעו זאת משחר הימים. לפי הרפואה הסינית, וההתבוננות בטבע, אי אפשר לשמור על אותה כמות אנרגיה כל הזמן. כמו שבסוף כל יום מגיע הלילה, ובכל סוף קיץ מתחיל הסתיו, כך גם האדם זקוק לתקופות של עשייה לצד תקופות של מנוחה. המנוחה היא הבסיס האיתן לעשייה פרודוקטיבית לאחר מכן. ללא מנוחה הולמת וללא חופשות לא נוכל להביא את עצמנו למצבי פעולה מקסימאליים. לכן הסינים ממליצים לנו לחלק את הזמן שלנו בן עשייה ומנוחה. בן עבודה וחופש. חופש הוא מושג שמאפשר את המשך העשייה בצורה הטובה ביותר. לכן אני אומר לכם- צאו לחופש, אתם תחזרו חזקים יותר וחיוניים יותר, וכל מה שתעשו יעשה בצורה טובה יותר.

 1. טיפולי שימור –  כי  "ללכת לרופא כשאתה כבר חולה משול לחפירת באר במדבר כשאתה צמא"
  אחד הדברים החשובים שהאדם יכול לעשות בשביל לשמור על בריאותו הוא לטפל בעצמו בעודו בריא. רפואה זו נקראת רפואה מונעת, והיא מהווה אבן יסוד ברפואה הסינית. מחשבה זו אינה קונוונציונלית, הרי כולנו הולכים לרופא רק כשאנחנו חולים. אולם רפואה מונעת היא כלי טיפולי רב עוצמה שיכול להשאיר אותנו בריאים ומתפקדים במשך שנים רבות. הרפואה הסינית ממליצה לנו לא להתחיל חפור את הבאר כשאנחנו צמאים ולא להגיע לרופא כשגופנו כבר חולה אלא להקדים תרופה למכה ולשמור על עצמנו בריאים. זוהי רפואה מונעת בגדולתה וסגולותיה רבות לעין ערוך.

אני מקווה שהמידע שקיבלתם כאן יועיל לכם וייתן לכם כלים לחיים בריאים יותר.
כמו כן, אני מזמין אתכם לפנות אלי ולבוא לטיפולי שימור במרפאה לרפואה סינית- בתקווה לחיים בריאים.
לייעוץ ויצירת קשר מלאו את הטופס הבא או צלצלו עכשיו – 054-2202721

בברכת רפואה שלמה, עוז שבתיאלי

שיתוף המאמר