פציאליס – שיתוק בל

שיתוק בל (פציאליס), הוא מצב שבו צד אחד של הפנים נעשה משותק – באופן זמני, ברוב המקרים, או קבוע במקרים חריגים וסבוכים יותר.

פציאליס נחשבת לתופעה 'ספונטנית' ואין לה סממנים מקדימים היכולים להעיד על שיתוק פנים שמתקרב, מלבד כאב באוזן אחת בימים שלפני.

ברפואה המערבית כמו גם ברפואה הסינית, מזהים פציאליס (או בשמו המלא – 'שיתוק פנים על שם בל') על ידי מראה של שריר פנים משותק או מוחלש. סר צ'ארלס בל, רופא שפעל במאה ה-19, היה החוקר הראשון שתיאר את המצב וקשר את התופעה לבעיות בעצב הפנים, ה-FACIAL NEURVE.

שיתוק בל/פציאליס נחשב לתופעה שכיחה, וכ-1 מכל 5000 אנשים (מכל קבוצות הגיל וחתכי האוכלוסייה העולמית) עשוי לפתח שיתוק פנים מסוג זה בכל שנה. התופעה שכיחה באופן שווה אצל גברים ונשים בגילאים שבין 15 ל-45.

סימפטומים נפוצים של פציאליס / שיתוק בל

הסימפטומים של תופעת הפציאליס מתפתחים במהירות בדרך כלל, בתוך כמה שעות או במהלך שנת הלילה. התסמין העיקרי והבולט ביותר הוא צד אחד של הפנים שהופך חלש או משותק לחלוטין.

מטופלים רבים מדווחים גם על עיוותים קלים באזור הגבה וקושי בעצימת העין. ישנם גם דיווחים של חולים בעולם המספרים על כאבי אוזניים כחלק או כהקדמה לשיתוק העצבי.

התופעות הבאות נחשבות כחלק מהתסמינים של פציאליס והן מופיעות לסירוגין אצל חולים מגילאים וחתכי אוכלוסיה שונים:
שקיעת השפתיים, ריר ניגר מהשפתיים, קושי בדיבור, חוש טעם משתנה ו/או קושי באבחנת טעמים, נימול בחלק מהלשון,
העין בצד השיתוק מתייבשת ו/או דומעת, העפעף בצד השיתוק משתפל וסוגר על רוב גלגל העין,
שמיעה חדה במיוחד ואף רגישות לצלילים בצד המשותק.

החדשות הטובות הן, על פי מחקרים שנעשו בעולם, כי שלושה מכל ארבעה הסובלים משיתוק בל / פציאליס יחלימו לגמרי בעזרת טיפול הולם!

במרבית המקרים, תוך חודש עד חודשיים של טיפול מתאים נראה שיפור ניכר, אולם יש מקרים בהם זמן ההתחדשות של העצבים הפגועים נמשך חצי שנה ואף יותר. אחד מכל שישה אנשים שסובלים מתופעות ותסמיני פציאליס יישארו עם חולשה קבועה בפנים, מתח שרירים, עיוותים ועויתות קבועות באזור הפנים והראש.

כיצד מאבחנים פציאליס / שיתוק בל?

חשוב לציין כי שיתוק פנים אינו תמיד תוצאה של פציאליס / שיתוק בל. אלו הגורמים הנוספים שיש לבדוק במצב של שיתוק בעצבי הפנים:

  • לחץ על עצב כלשהו בפנים (למשל, כתוצאה מגידול)
  • זיהומים שונים כגון מחלת ליים (Borreliosis)
  • סרקואידוזיס 

שיתוק בל, בדומה לתופעות ותסמונות מורכבות אחרות, הוא מסוג האבחונים אליהם מגיעים לאחר שלילת כל האופציות האחרות.

פתרונות הרפואה הקונבנציונלית לטיפול בשיתוק בל / פציאליס

לרפואה הקונבציונלית מספר שיטות טיפול לתסמיני שיתוק בל / פציאליס:

סטרואידים (prednisolone למשל) הם הנפוצים ביותר בשימוש הרפואה הקונבנציונלית במקרים של שיתוק הפנים ע"ש בל, ומטרתם להפחית את הנפיחות באזור ובכך לאפשר ריפוי מהיר יותר. הכדורים נחשבים יעילים אם הם נלקחים עד שלושה ימים מתחילת הופעת הסימפטומים ולמשך 10 ימים.

במקרים קיצוניים, משתמשים ברפואה כירורגית לטיפול בעיוותים קשים, כאשר יש השפעות ארוכות טווח ומקובעות. מטרת ההתערבות הכירורגית היא הסרת לחצים פנימיים.

דיקור סיני לשחרור שיתוק פנים ע"ש בל / פציאליס

טיפול אלטרנטיבי אפקטיבי ופופולארי מאוד בתופעת שיתוק ע"ש בל / פציאליס, הוא דיקור סיני ושימוש באלמנטים של הרפואה הסינית כמו שיאצו וטיפולי מגע נוספים.

בסדרה קצרה של טיפולים מרוכזים ואינטנסיביים בדיקור סיני המכוון ישירות אל אזור העצב המשותק, נייצר גירוי של העצב וכך נביא לתחושה ולהבראה מהירה של האזור.

הטיפול בדיקור סיני לפציאליס הוכח כיעיל ואינו כואב. בבתי החולים בסין, דיקור סיני נחשב לאלמנט טיפולי מרכזי למצבי שיתוק הפנים ותופעת פציאליס, וכמעט שלא משתמשים שם בתרופות, סטרואידים או אמצעי טיפול מערביים אחרים. 

מדוע מומלץ לבוא לדיקור סיני לפציאליס אצלנו במרפאת בריאות מהטבע:

במרפאות בריאות מהטבע טיפלנו במקרים רבים של פציאליס, וזאת בהצלחה רבה. הנסיון הרב שרכשנו בפתרון בעיית הפציאליס באמצעות דיקור סיני יכול לשרת גם אותך.

אני ממליץ לכל מי שסובל מפציאליס, להזדרז ולבוא לטיפול דיקור סיני, מכיוון שככל שמתחילים עם הטיפול קרוב יותר לתחילת המחלה, כך עולה הסיכוי להחלים מפציאליס מהר ובאופן מלא.

סובל/ת מפציאליס? פנה עכשיו והתחל בטיפול דיקור סיני אצלנו במרפאות בריאות מהטבע.

בברכת רפואה שלמה, עוז שבתיאלי.

שיתוף המאמר