פטריה בנרתיק/ פטרייה ואגינלית ותופעות קנדידה

פטרייה ואגינלית היא זיהום ממקור פטרייתי שפוגע בנרתיק. במהלך חייהן 75-80% מהנשים יסבלו לפחות פעם אחת מזיהום פטרייתי/פטריה בנרתיק. אצל כ50% מהנשים תהיה נטייה להיפגע באופן חוזר מזיהום/פטריה בנרתיק. מבין כלל הפטריות, קנדידה מהווה את הפטרייה השכיחה ביותר בזיהום ואגינאלי, אם כי לא היחידה.

פטרייה ואגינלית היא זיהום ממקור פטרייתי שפוגע בנרתיק. במהלך חייהן 75-80% מהנשים יסבלו לפחות פעם אחת מזיהום פטרייתי/פטריה בנרתיק. אצל כ50% מהנשים תהיה נטייה להיפגע באופן חוזר מזיהום/פטריה בנרתיק. מבין כלל הפטריות, קנדידה מהווה את הפטרייה השכיחה ביותר בזיהום ואגינאלי, אם כי לא היחידה.

פטריה בנרתיק/קנדידה וזיהום ואגינאלי – סיבות להתפרצות:

נשים נוטות לפתח זיהום ואגינאלי בזמנים של לחץ נפשי, כעס רב, בתקופות שמלוות בחוסר שינה מתמשך, עקב תזונה לא בריאה/דלה בערכים תזונתיים,
רגישות לסבונים/אבקות כביסה, רגישות לטמפונים, לאחר טיפול אנטיביוטי, או שימוש בסטרואידים. כל מחלה עם כשל חיסוני (כגון סוכרת) מעלים את השכיחות לפטריות חוזרות בנרתיק.
 

סימפטומים מזהים לזיהוי פטרייה ואגינאלית/קנדידה:

כאב, גרד ותחושת שריפה בזמן מתן שתן ו/או קיום יחסי מין. הפרשות ואגינליות בעלות מרקם לא רגיל, לרוב לחותי וגושי (כמו קוט'ג).
 

פטריה בנרתיק/דלקת בנרתיק – איבחון:

פטריה בנרתיק/דלקת בנרתיק וזיהומים אחרים, מאובחנים ע"י בדיקה ואגינאלית – בדיקת פאפ, תרבית מהנרתיק והימצאות הסימפטומים שהוזכרו לפני. 
במקרים מסוימים זיהום בנרתיק נגרם עקב הימצאות חיידק ולא פטריה. במקרים של זיהום ואגינלי ע"י חיידק, הטיפול יהיה שונה.
 

הפרשות מהנרתיק:

אופי ההפרשות גם הוא מעיד על אופי המזהם/בעיה בנרתיק. 
-הפרשה ואגינאלית לא תקינה תהיה מרובה, בעלת ריח, עשויה להופיע ביחד עם גרד, תחושת צריבה או כאב.
– הפרשה מזיהום חיידקי תהיה עכורה, לבנה או צהבהבה, בעלת ריח של דג, שעשוי להתחזק לאחר מגע מיני או לאחר ניקיון האזור עם סבון, 
   כיוון שפעולות אלו מורידות את חומציות הנרתיק ומעודדות התרבות חיידקים.
– הפרשות מהנרתיק כתוצאה מזיהום פטרייתי/קנדידה – גרד קל עד חמור, תחושת צריבה, עור אדום, הפרשה סמיכה.
– הפרשה מהנרתיק כתוצאה מזיהום טריכומונס – הפרשה לבנה, ירוקה או צהבהבה, לעיתים דמוית קצף. ההפרשה מופיעה זמן קצר לאחר הווסת, לעיתים מדיפה ריח ומלווה בגרד חמור.
– הפרשה מימית מלווה בדם – יכולה להוות סימן לסרטן בנרתיק, בצוואר הרחם או באנדומטריום.
 

טיפול בפטרייה ואגינלית/זיהום בנרתיק:
 

טיפול יעיל בפטריה בנרתיק ישלב דיקור סיני, טיפול תזונתי ופורמולות ספציפיות לטיפול בזיהום בנרתיק/קנדידה.

 

דיקור סיני לטיפול בזיהום בנרתיק/פטריה/קנדידה:

מבחינת דיקור סיני ורפואה סינית, פטרייה ואגינאלית מהווה אינדיקציה לחוסר איזון באיבר הכבד ברמת האדמה שלו. מדובר על עודף של לחות עם חוסר באנרגיית מערכת החיסון. טיפול בדיקור סיני יתמקד באיזון אלמנט האדמה וחיזוק העץ/מערכת החיסון. דיקור סיני נותן דגש, מלבד לראייה המערכתית, גם למרידיאנים שעוברים בגנטליה ומשפיעים עליה. מדובר על המרידיאנים של הכבד, טחול והכליות. באמצעות אבחנת דופק נוכל לדעת איזה מרידאן יצא מאיזון ולטפל גם בו.
 

תזונה לטיפול בזיהום בנרתיק:

הטיפול התזונתי יתמקד בפגיעה בפטריה ע"י הימנעות מאכילת מזון שמהווה מצע עשיר עבורה לחיות. ע"י כך נרעיב את הקנדידה ונמנע את התפתחותה.
תזונה לפגיעה במצע הגידול של פטריית קנדידה מתבססת על הורדה מהתפריט של מזון מלחלח ועשיר בסוכר – הכוונה להימנעות מקמח, סוכר ושמרים בעיקר.
 

תוספי תזונה לטיפול בפטרייה בנרתיק:

נשית – תכשיר שטיפה אינטימי המורכב מצמחי מרפא סיניים.
שמן אורגנו – שמן ייחודי אנטי פטרייתי עוצמתי לקטילת הפטרייה.
קנדיד אמזון– תמצית צמחי מרפא טבעי לטיפול ישיר בפטרייה.
 

המלצות נוספות לטיפול יעיל בפטריה ואגינאלית:

מומלץ ללבוש בגדים רפויים, שימוש בסבוני כביסה אורגניים בבגדים שנוגעים באזור, הימנעות משטיפה מרובה/אמבטיות עם כמות גדולה של סבון לא אורגני, טמפונים (בגלל הכימיקלים שמשנים את פלורת הנרתיק ומקשים על ההחלמה).
 
הטיפול המשולב בפטרייה ואגינאלית/זיהום ואגינאלי אצלנו במרפאה נמצא כיעיל ביותר הן לפתרון אקוטי של הבעייה והן למניעת הישנות הבעייה.
 
בברכת רפואה שלמה, עוז שבתיאלי.

 

שיתוף המאמר