סיפור מקרה, שבץ מוחי – אירוע CVA

שבץ מוחי/אירוע מוחי/CVA, זו פגיעה חמורה באספקת הדם למערכת העצבים המרכזית, המותירה נזק נוירולוגי קל עד בלתי הפיך, שמתבטא באזורים מסוימים בגוף, ביכולת דיבור או ביכולת מחשבה, זאת בהתאם למקום הפגיעה במוח.

שבץ מוחי/אירוע מוחי/CVA, זו פגיעה חמורה באספקת הדם למערכת העצבים המרכזית, המותירה נזק נוירולוגי קל עד בלתי הפיך, שמתבטא באזורים מסוימים בגוף, ביכולת דיבור או ביכולת מחשבה, זאת בהתאם למקום הפגיעה במוח.

מ.מ, ילידת 21-9-51, הגיעה למרפאה עם תלונה עיקרית של POST  שבץ בצד ימין של המוח עם פגיעה מוטורית ביד ורגל שמאל.
 

סיבות לשבץ לפי הרפואה המערבית

על פי הרפואה המערבית, שבץ יכול להיגרם בעיקר עקב שינויים בלחץ הדם, אוטם עקב תסחיף או טרשת בכלי הדם. אלו יכולים לגרום לחסימת כלי דם או לדימום בכלי דם במוח, מה שיפגע בהזנת דם למערכת העצבים, ולשבץ.
 

שבץ/אירוע מוחי ברפואה הסינית

לפי הרפואה הסינית שבץ הוא מצב שמערב חולשה של YIN עם עלייה של YANG כלפי מעלה, זהו מצב של רוח שעולה, ומשויך לאנרגיית הGAN והעץ. הרבה פעמים נגלה אצל אנשים שקיבלו שבץ רקע של כעס רב שהיה מודחק ללא ביטוי במשך זמן רב. מצב זה של חוסר איזון באנרגיית הGAN יופיע פעמים רבות על רקע של חולשת SHEN כרונית, ולרוב באנשים מבוגרים.
 
הטיפול בשבץ באמצעות דיקור סיני נעשה ברוב מוחלט של המקרים במקביל לטיפול תרופתי מערבי. בכדי להשיג את תוצאות השיקום הטובות ביותר מומלץ להגיע לטיפול בדיקור סיני מוקדם ככל האפשר.
 

מטרות הטיפול בשבץ/אירוע מוחי CVA בדיקור סיני

– דיקור מקומי באזור הפגיעה בראש, בכדי לשפר את הולכת הדם במקום, ולשפר את התפקוד העצבי ככל שנוכל
– חיזוק של XIN, SHEN, GAN וטיפול ברוח שעולה ובגורם לעליית הרוח, זאת בכדי למנוע שבץ חוזר.
– עזרה למטופל בהתמודדות עם המצב החדש בחייו ועם המוגבלות החדשה, במידה וקיימת, זאת ע"י שימוש בנקודות שקשורות לאלמנט האדמה ויכולת הקבלה.
– טיפול מקומי באזורים שנפגעו, בעיקר באומנויות מגע כמו שיאצו ופיזיותרפיה, ולימוד החולה להתמודד עם המוגבלות החדשה בצורה האופטימלית ביותר.
 

סיפור מקרה – אירוע מוחי CVA

מ.מ הגיעה כאמור למרפאה כשנתיים לאחר שבץ שפגע ביכולת התנועה של יד ורגל שמאל. בתשאול התברר כי המטופלת סובלת גם  מכולסטרול גבוהה. כמו כן סיפרה המטופלת כי השבץ הגיע לאחר תקופה ארוכה של כעס רב כלפי בעלה (ממנו התגרשה לאחר מכן, לשמחתה).
 
אבחנת דופק – חולשה של GAN עם רוח, חולשה של SHEN QI.
אבחנת לשון – לשון אדומה, סוטה שמאלה, חסרת חיפוי, דקה ורועדת.
עיקרון טיפולי – להזין את ה GAN וה SHEN, לסלק רוח מה GAN.
 

נקודות עיקריות בהן נעשה טיפול במרפאות Yang-Yin

GV16, GB20, GB21
LIV5, LIV1, SI17, SI7, SI16
GB37, PC7,
ST37, ST39, ST9, ST40
 

תוצאות הטיפול

חל שיפור רב במהלך הטיפולים ביכולת התזוזה של היד והרגל, אם כי לא מלא. 
מבחינה רגשית – מ.מ עשתה תהליך ארוך של קבלת מצבה והתמודדות עם רגשות מודחקים.

שיתוף המאמר