מקרה מהקליניקה – תסמונת המעי הרגיש/רגיז

לפני כחצי שנה הגיעה אלי לקליניקה ט', מטופלת צעירה המתלוננת על כאבים עזים באזור הגב העליון והשכמות. כבר בתשאול הראשוני התברר כי ט' סובלת גם מתסמונת המוכרת לרובינו בשם "מעי רגיז".

תסמונת המעי הרגיז הינה תופעה רווחת בקרב האוכלוסייה ובעיקר בין אנשים צעירים, ומאופיינת בכאבי בטן או תחושת אי-נוחות בטנית המלווה בד"כ בהקלה או בשינויים באופי ותכיפות היציאה, יחד עם סימפטומים מאפיינים נוספים.

כבר לאחר הטיפול הראשון החלה הקלה משמעותית בכאבי הגב של ט', ובאופן שיראה מפתיע לאדם שאינו מכיר את הרפואה הסינית – גם כאבי הבטן החלו להתמתן החל מן הטיפול השני.
 
מתוך שיטות האבחון השונות בהן השתמשתי נמצא כי גורמי המתח השונים אותן חווה ט' בעת האחרונה גרמו למערכות פנימיות בה לגודש רגשי וחסימה.
מצב זה הוביל לבעיית שריר-שלד בשכמות וכן לתופעות במערכת העיכול אצלה.
(הקשר בין מערכת העיכול לכאבי הגב העליון/שכמות מתבטא על פי הרפואה הסינית בקשר שבין מרידיאן המעי הדק שעובר בגב העליון ובין האיבר, והקשר של שניהם לאיבר הכבד)

ט' אשר טופלה באמצעות דיקור סיני, תזונה מתאימה ותוספי תזונה טבעיים ייעודיים ממש התרגשה ממצבה החדש ודווחה על שיפור של כ-80% לאחר כחמישה טיפולים!
השיפור בא לידי ביטוי באופי ההתכווצויות והעוויתות בבטנה, אשר פחתו כמעט כליל, ההקלה בנפיחות הבטנית והגזים שליוו אותה, וכן הקלה כללית בתחושות הלחץ והמתח שליוו אותה בתקופה ההיא.

לאחר מספר טיפולים נוסף דיווחה ט' כי היא יכולה לחזור ולאכול מזונות אליהם הייתה רגישה (אך לא אלרגית וזה עניין חשוב) כגון קטניות, פירות וירקות שונים ועוד.

אפילו אמה של ט' שהינה דיאטנית קלינית במרכז רפואי מוכר הופתעה מתגובת ט' לטיפול והודתה כי הרבה זמן לא ראתה אפקט כזה מטיפול דיקור, למרות הכרותה הרבה את התחום.

יש לציין כי תופעת המעי הרגיז הינה סינדרום רחב המשתנה באופיו ומופעו מאדם לאדם. עקב כך הרפואה הסינית הינה כלי טיפולי נפלא למצב זה בשל הראייה המערכתית שלה וכן הטיפול בגוף ובנפש כביטויים שונים של אותן מערכות אשר כשלו או שאינן מאוזנות.

בברכה, אסף עזרא-יעל
מומחה בטיפול בהפרעות עיכול על פי הרפואה הסינית

שיתוף המאמר