לקסיקון דיקור סיני

דיקור סיני היא שיטת טיפול במחלות וכאבים, המושתתת על עקרונות של הרפואה הסינית, ומקובלת מזה אלפי שנים בסין ובמדינות מפותחות במערב.

אלו המושגים המרכזיים המרכיבים את העולם העשיר של דיקור סיני ומשמשים למניעה וריפוי:

מחטי דיקור סיני – מחט דיקור דומה בצורתה למחט תפירה, היא דקה מאד ואורכה כ 1-3 ס"מ. בעזרת מחטי דיקור מקצועיות, ניתן לדקור נקודות אנרגטיות שונות לאורך הגוף, על מנת להיטיב את זרימת אנרגיה וכך להשפיע לטובה על איברים ואיזורים בעייתיים בגוף. המחטים כאמור דקות מאוד ולכן אינן מכאיבות.
QI/ צ'י – השם הסיני שמבטא את אנרגית החיים, האחראית על גדילה, שינוי, תנועה וזרימה. על פי הרפואה הסינית, גופנו מורכב ממסלולי זרימת אנרגיה לאורך גוף האדם, הנקראים מרידיאנים, שבהם זורם צ'י.
מרידיאנים – בגוף האדם 12 מרידיאנים ראשיים ועוד עשרות מרידיאנים נוספים. המרידיאנים מהווים כלי לזרימת האנרגיה במערכת המסועפת של גופנו. המרידיאנים מתחברים לאיברים פנימיים וחיצוניםי בגוף האדם, ונמצאים למעשה בכל מקום בגופנו.
אקופונקטורה – השם הלועזי של דיקור סיני.
מוקסה – תערובת דחוסה של צמח לענה מצויה (בלעז – Arthemisia vulgaris) המופיעה בצורת מקל בערה דחוס, חרוט, או בצורת תפזורת. שריפת התערובת בקרבת נקודות דיקור, תורמת לזרימה נכונה של צ'י וידועה ביכולתה להניע ולחזק את תפקודי הנקודות עליהם מונחת ומודלקת המוקסה.
חמשת האלמנטים/ חמשת הפאזות WU XI – עץ, אש, מים, מתכת, אדמה. חמישתם הינם תצורה שונה ואפשרית של אנרגית צ'י. בסיס חמשת האלמנטים מקורו בארבעת הנביעות וארבעת כיווני השמיים. במעבר בין המספר 4 ל-5 נוספת האדמה, הציר המרכזי שבזכותו מתאפשרת התנועה וכוח המשיכה אל הקרקע ולחיים. חמשת האלמנטים מוזכרים לראשונה דרך אנלוגיה שמתארת את חמשת החיות המיתולוגיות – ציפור האש, הנמר הלבן, הצב, הדרקון הצהוב והדרקון הירוק. העקרון של חמשת האלמנטים אומר על פי המסורת הסינית שהאדם והיקום מתנהלים ופועלים בהרמוניה ובתנועה והם קשורים אחד לשני וביניהם. הדוגמא הציורית לכך היא – מים מצמיחים עץ, העץ הינו חומר גלם לאש, היא יוצרת אפר/אדמה שבמעמקיה נוצרת מתכת, שמחזיקה את המים שמזינים את העץ הבא… המחזוריות היא הבסיס לקיום תקין, ומכאן נובעת ההבנה שאלמנט שנפגע ואינו מקבל ומספק את תפקידו בשרשרת, הינו מקור לחולי. לכל אחד מחמשת האלמנטים יש תפקיד משלו ואיברי גוף השייכים אליו מבחינה אנרגטית.
Yang & Yin – יין ויאנג הם הביטוי הראשוני של חלוקת השלם, דאו בסינית – מהאיחוד הקוסמי לריבוא הדברים. בתרבות הסינית, היאנג מתואר ע"י קו רציף והיין ע"י קו קטוע. יין ויאנג הם הפכים שמבטאים ביחד את השלם, כמו קיץ וחורף, יום ולילה, שחור ולבן וכדומה. הם מבטאים את הכוחות שמרכיבים כל דבר בחיינו. יחסי הגומלין בין השניים הם יחסים של הפכים משלימים. העיקרון שמנחה את המטפל הסיני בטיפולים מתבסס על עיקרון ההדדיות והניגודיות המשלימה של יין ויאנג. לכן, בכדי לחזק יין נשתמש בנקודות דיקור ומרידיאנים ייאנגים, ובכדי לחזק יאנג נשתמש לרוב בנקודות דיקור ומרידיאנים יינים. למשל, בעיית קור (יין) תטופל באמצעות חום (יאנג) ולהיפך.

רפואה משלימה – רפואה משלימה הוא מושג שמתאר את מגוון הטיפולים הניתנים בנוסף לרפואה הקונבנציונלית. רפואה סינית, מעבר להיותה רפואה משלימה על פי דעת הממסד הרפואי הקונבנציונלי, הנה "רפואה שלמה"– מושג הבא לתאר את הדרך ההוליסטית שבה רואה, מאבחן ומטפל המטפל ברפואה סינית ובדיקור סיני את המטופל. רפואה סינית כרפואה שלמה רואה את האדם כשלם, ויודעת לקשר בין מגוון בעיותיו הפיזיולוגיות והנפשיות ולתת לו מענה טיפולי שלם, רחב ומעמיק.

רפואה מונעת – רפואה סינית וגם דיקור סיני מוגדרים בין השאר גם כרפואה מונעת, שמטרתה לשמור על האדם בריא ולא לטפל רק כאשר צצות בעיות רפואיות או מחלות. רפואה מונעת "מקדימה תרופה למחלה" והכוונה לטיפולים משמרים, השומרים על האדם במצב מאוזן ואופטימלי הן מבחינת הצ'י / אנרגיה והן מבחינה בריאותית ונפשית. רפואה מונעת נחשבת כיום לדרך הטובה ביותר למנוע מחלות. ניתן להתייחס לכך כאל חשיבה מערכתית בתחום הרפואה. חשיבה מערכתית בריאה מבינה שהרבה יותר קל ונכון למנוע מחלה מאשר לטפל במחלה שכבר פרצה, בנוסף למניעת הסבל שכרוך בהתפרצות מחלות שונות. דיקור סיני הוא כלי טיפולי יעיל מאוד בכל מה שקשור לרפואה מונעת. נקודה למחשבה בעניין – מספרים שבימים העתיקים בסין, לרופא היו משלמים רק בזמן של בריאות. אדם חולה היה זכאי לטיפול בחינם, זאת מכיוון שבאחריות הרופא היה לשמור על מטופליו בריאים. זוהי רפואה מונעת ברמתה הגבוהה ביותר.

כיום דיקור סיני אינו נחשב רק ל'רפואה משלימה', אלא כשיטת טיפול יעילה למחלות ובעיות רפואיות שונות, ולכן משולבת בבתי חולים מערביים בארץ ובעולם.

רוצים לבדוק האם דיקור סיני מתאים למצבכם?
נשמח לייעץ לכם מנסיוננו הרב במרפאות בריאות מהטבע – ליצירת קשר

בברכת רפואה שלמה, 
עוז שבתיאלי.

שיתוף המאמר