כאב ראש ברפואה הסינית – הסיבות ודרכי הטיפול

כמעט כל אדם בעולם סובל בשלב מסויים בחייו מכאב ראש. ישנם סוגים רבים של כאבי ראש, אולם המכנה המשותף לכל כאבי ראש הוא כאב שלרוב מלווה בפגיעה בתפקוד היום יומי במצב האקוטי. רבים מהאנשים מוצאים מקלט בתרופות משככות כאב ומרדימות, ובהסתגרות בחדר חשוך ושקט עד שכאב הראש חולף. במאמר זה אתייחס למושג כאב ראש מנקודת מבט מערכתית יותר, בדומה לדפוס המחשבה של דיקור סיני או רפואה סינית.

כמעט כל אדם בעולם סובל בשלב מסויים בחייו מכאב ראש. ישנם סוגים רבים של כאבי ראש, אולם המכנה המשותף לכל כאבי ראש הוא כאב שלרוב מלווה בפגיעה בתפקוד היום יומי במצב האקוטי. רבים מהאנשים מוצאים מקלט בתרופות משככות כאב ומרדימות, ובהסתגרות בחדר חשוך ושקט עד שכאב הראש חולף. במאמר זה אתייחס למושג כאב ראש מנקודת מבט מערכתית יותר, בדומה לדפוס המחשבה של דיקור סיני או רפואה סינית.

כאב ראש על פי הרפואה הסינית

הראש הוא החלק הגבוה ביותר בגוף האדם ומכיל בתוכו את המוח, איבר בעל התפקידים הגבוהים ביותר הן מבחינת מערכת העצבים והן מבחינת תפקודים מנטאליים.
בראש נמצאים גם פתחי החישה דרכם אנו רואים, מריחים, שומעים, וטועמים את העולם החיצון. פתחי החישה שבראשנו הם בסיס התקשורת בינינו לבין מה שמתרחש מסביבנו.
כל פעולה שאנו עושים, הן במודע והן ברמה עמוקה יותר, עוברת בקרה ואישור דרך המוח ובלוטות ההיפופיזה והיפותלמוס שנמצאות בראש.  מהמוח יוצאות ההוראות ואליו מגיע כלל האינפורמציה על המתרחש בגופנו ובמרחב הסובב אותנו. פגיעה קלה ביותר בתפקוד המוח יכולה להוביל לפגיעה חמורה ביותר בתפקוד היום יומי שלנו.
רפואה סינית מסבירה תופעות בטבע על פי נומרולוגיה ועל פי החלוקה למספר שלוש –
בחלוקה לשלוש החלק העליון מייצג את השמיים (HEAVEN) – היצירה, המצב הראשוני, התודעה הגבוהה, הנשמה.
החלק התחתון מייצג את האדמה (EARTH) – המזון והמים, הטבע שמזין את החיים, אימא אדמה, בסיס הקיום החומרי.
החלק האמצעי מייצג את האדם (MAN) – חיי היום יום, החיים שבין שמים לארץ.
רפואה סינית מסבירה את החלוקה לשלוש ברבדים רבים.
חלוקה זו קיימת גם בגופנו, בנפשנו ובטבע מסביבנו.
הפעם אבחר להתמקד באנלוגיה שבין הראש כביטוי ל –  HEAVEN הצוואר כ- MAN והגוף כביטוי ל- EARTH. וזאת כהסבר לסיבות למיגרנות/כאבי ראש.
הראש הוא הביטוי העליון בגופנו וקשור ל HEAVEN מבחינה רעיונית. המוח תלוי מאוד בהזנה היום יומית שהוא מקבל מהגוף (EARTH). השינוי הקטן ביותר באספקת סוכר למוח, או בלחץ הדם במוח, יכול להוביל לתוצאות הרסניות וסכנת מוות. המעבר הבלתי פוסק של תקשורת ומזון בין הראש והגוף עובר דרך הצוואר. הצוואר הוא הקשר היום יומי שבין הפעילויות הגבוהות והפעילויות הנמוכות של האדם. מעניין לציין שבצוואר נמצאת בלוטת התריס שאחראית על העיכול והטרנספורמציה בגוף. לקבוצת נקודות הדיקור שנמצאות על הצוואר יש אופי מיוחד- הן נקראות נקודות אשנב לרקיע, או WINDOS TO HEAVEN. ייחודם של נקודות אלו הוא ביכולת "לחבר בין שמים וארץ" בין גוף וראש. נקודות אלו הן נקודות מפגש בין המרידיאנים היאנגים המסתעפים שעולים לראש, ומביאים איתם את האנרגיה של מרידיאני היין המזינים את הראש.
תקשורת לקויה בין הראש לגוף, או הזנה לקויה בן הגוף לראש יגרמו לשיבושים רבים ושונים בתפקודים היום יומיים. בין השיבושים הללו נמנים כאבי ראש. ברמה המנטאלית ניתן לראות הרבה פעמים כאבי ראש אצל אנשים שחיים באופן שונה מאיך שחלמו או רצו לחיות. או אנשים שחיים מעל לרמת יכולתם ומכלים את הQI / אנרגיה שלהם.

כאבי ראש – הסיבות הנפוצות

סיבה נפוצה להיווצרות כאבי ראש היא חוסר ההרמוניה בין צרכי הראש והגוף, לבין הדרך שבה אנו מזינים את עצמנו.  בכל התרבויות מדברים על חשיבותה של ארוחת הבוקר כארוחה החשובה ביותר ביום. הרמבם אמר "בבוקר תאכל כמו מלך, בצהריים כמו נסיך ובערב כמו אביון" משפט זה בא להמחיש עד כמה חשובה ארוחת הבוקר לתפקוד היומי שלנו. מה קורה בעולם המודרני? אנחנו עובדים עד מאוחר, אוכלים ארוחת ערב גדולה בשעות מאוחרות, אחר כך לרוב נשארים ערים עד השעות הקטנות של הלילה וקמים למחרת בסמוך לזמן שבו אמורים לצאת מהבית. ארוחת הבוקר נשכחת, ואנו יוצאים לעוד יום מפרך מבלי שהזנו את גופנו. לאורך שנים מעגל זה יגרום לחוסר איזון מושרש ברמת ההזנה בין הגוף והראש, האדמה והשמיים, החומר והנפש. מלבד כאבי ראש מצב זה יכול להוביל גם לעצבנות, חוסר ריכוז, השמנה, בעיות עיכול ועוד.
כאב ראש או מיגרנות יכולים לנבוע גם ממצב רגשי מתמשך של הדחקה, הפנמה וספיגה מעבר ליכולת של הגוף והנפש להכיל. דוגמא לכך הם אנשים שלוקחים עליהם יותר ממה שיש ביכולתם, אם ברמה הפיזית ואם ברמה הנפשית. כמו כן מדובר על אנשים שסופגים את מה שקורה בחוץ בצורה בלתי מאוזנת – זה יכול להיגרם מחשיפה בלתי מבוקרת לחדשות ולצרות העולם, או מבן שלוקח את כל הדאגות של הוריו על כתפיו, או אדם מבוגר שמטפל בהוריו המזדקנים לבד, למרות שאין ביכולתו הנפשית להתמודד עם המצב, או אדם שעובד שעות רבות מדי…
כל אלו הם רק דוגמאות מעטות מבין שלל גורמים שיכולים לגרום לאדם להכיל מעבר ליכולתו. מבחינת דיקור סיני, הכלה זו גורמת בסופו של דבר לאנרגית הכבד לקרוס, הדבר יתבטא בין  השאר בכאבי ראש באזור השליטה של מרידיאן כיס המרה – בן זוגו של הכבד. חלק ממנגנון ההגנה של הגוף מפני עומסים רבים מדי זה יצירת כאב או מחלה שיגרמו לאדם לעצור לרגע, לנוח, לחשוב, להתחסן, ולמלא מצברים להמשך.  מה עושה האדם המודרני? אין לו זמן להתמודד בשגרת היום העמוסה עם כאב או חולי אז הוא לוקח תרופה משכחת כאב.  בהתחלה זה נהדר אבל לאחר תקופה מסוימת תפקוד התרופה פחות יעיל, אז לוקחים כמות כפולה, וכך הלאה…בינתיים הכבד והכליות מנסים להתמודד עם הקשיים היום יומיים שלהם בסינון הדם והרגשות. ופתאום מה קורה? יש להם חבילה שלמה של תרופות וכימיקלים שכבר כמעט ולא עוזרים אבל צריך לסנן אותם מזרם הדם. לאורך זמן פעולה זו מתישה את הכבד והכליות שתפקודם נפגע.
פגיעה בתפקוד הכבד גורמת ל QI לזרום בצורה לא נכונה ולהתפרץ מדי פעם (כמו הר געש מבעבע) דרך בן זוגו – מרידיאן כיס המרה. התפרצות זו עולה כלפי מעלה אל הראש וגורמת לכאבי ראש ומיגרנות בצידי הראש, ברכות  ובעיניים. הפגיעה בכליות גורמת לאנרגית החיים לצאת מאיזון, מה שמונע את יכולתם להזין את כלל הגוף, ואת הכבד בפרט. כמו כן ה  QI של בן זוגם של הכליות – מרידיאן שלפוחית השתן נפגע, מבחינת כאבי ראש נראה אנשים שסובלים מכאבי ראש ב OCCIPUT, החלק האחורי של הראש, ובקודקוד.
יעילות הטיפול באמצעות דיקור סיני או רפואה סינית לטיפול בסימפטומים של כאב ראש הוכחה כגבוהה ביותר. היכולת לאבחן את האדם מעבר לכאב השטחי ולהבין מה גרם למערכת לצאת מאיזון הכרחית במקרים כגון אלו. דרך הבנה  זו מוצא המטפל באמצעות דיקור סיני ורפואה סינית את הדרך להגיע לשורש הבעיה ולטפל בה.
הטיפול אצלי במרפאה באמצעות רפואה סינית אינו מתמקד בשינוי הלחץ החיצוני על המטופל אלא בשיפור היכולת להתמודד עם הגורמים שגרמו ליציאה מאיזון. טיפול ברפואה סינית אצלי במרפאה יוביל את האדם להתמודדות נכונה עם חייו, וילמד אותו כיצד להתנהל בהמשך. הטיפול יכלול: רפואה סינית, דיקור סיני, שיאצו, צמחי מרפא ולימוד שיטות הרפיה ונשימה- בהתאם למצב של המטופל הספציפי.
בברכת רפואה שלמה
עוז שבתיאלי

שיתוף המאמר