טיפול בפציאליס – מידע מקצועי למטפלים

שמו המקצועי של המושג פאציאליס (facialis) הוא bell's palsy. פציאליס מתבטא במצב פתאומי של חולשה ושיתוק של השרירים בצד אחד של הפנים, כתוצאה מפגיעה בעצב השביעי – facial nerve, שאחראי על תנועת שרירי הפנים, על תפקוד בלוטות הדמעות והרוק ועל חוש הטעם בחלק הקדמי של הלשון.

הסיבות להתפרצות של שיתוק בפנים/פאציאליס

פציאליס נגרם עקב שילוב של חוסר איזון פנימי וחולשה פנימית עם חשיפה לרוח חיצונית.
זהו מצב משולב המבטא חוסר QI פנימי, הן של מערכת ה-WEI QI והן של אנרגיית הלב – SHEN OF XIN, במקביל לחשיפה לרוח חיצונית חזקה שלעיתים מלווה בקור.
החולשה של מערכת ה-WEI QI, השואבת את האנרגיה שלה מאנרגית ה GAN/כבד ומה-SHEN / כליות, יכולה לנבוע עקב חולשה פיזית של אחת מהמערכות הללו. החולשה הפיזית נובעת לרוב מחולשה מנטאלית, עקב מתח נפשי או שוק רגשי, או משילוב של שני הגורמים.

התמונה הקלינית בשיתוק פאציאליס

לרוב פאציאליס מתחיל מכאב מאחורי האוזן בשעות או בימים שלפני התפתחות המחלה. לעיתים מלווה המצב בסחרחורות, צפצופים באוזניים, כאבי ראש לא אופייניים וטעם מתכתי בפה.
בהמשך יחלשו שרירי הפנים הרלוונטיים – המצב יכול לנוע בין חולשת שרירים מתונה לבין שיתוק מוחלט של השרירים.
פאציאליס פוגע רק בצד אחד של הפנים, ומשפיע על היכולת למצמץ ולסגור את העין, להרים גבה, לחייך, לנפח את הלחי, ללעוס ולחוש בטעמים מסוימים. הצד הפגוע בפנים ירגיש לרוב כבד ומנומל.
פאציאליס גורם גם לפגיעה ביצור התקין של רוק ודמעות, מה שיכול להוביל לפגיעה מתמשכת בעין, אם כי זהו מצב נדיר יחסית.
לעיתים האוזן בצד הפגוע בפאציאליס תפיק טנטון וצלילים שונים.

דיקור סיני לטיפול בפאציאליס

פאציאליס מאובחן ברפואה הסינית מזה אלפי שנים. מבחינת רפואה סינית ודיקור סיני מדובר בפגיעה בעצב הקרניאלי השביעי עקב היחלשות של מערכת החיסון וחדירה של רוח חיצונית. העצב הקריניאלי השביעי משויך על פי חלוקה אנרגטית לאנרגיית ה-XIN/HT, ואכן, פציאליס יורגש פעמים רבות כביטוי של רוח בדופק של ה-XIN.
לעיתים נראה בקליניקה גם מצבים המערבים פציאליס עקב מצב של רוח פנימית, אז המצב יאופיין כסוער יותר וכקשה יותר לטיפול.
פעמים רבות נראה שילוב של רוח חיצונית ורוח פנימית, במקביל לחולשה זמנית או קבועה של מערכת ה-WEI QI, כבסיס להופעת פציאליס.

אסטרטגיית הטיפול בשיתוק עצב הפנים / פציאליס באמצעות דיקור סיני

הטיפול בפאציאליס באמצעות דיקור סיני יעיל מאוד ונפוץ מאוד בסין ובעולם כולו. מטרת הטיפול בדיקור סיני לפאציאליס היא להחזיר את העצב לתפקוד תקין במהירות רבה ככל האפשר.
אסטרטגיית הטיפול נחלקת לטיפול במצב השטחי, קרי השיתוק, על ידי יצירת מניפולציה מאסיבית באזור המשותק בכדי לעורר את העצב. זאת, לצד טיפול בשורש הבעיה, קרי – סילוק הרוח (חיצונית או פנימית) וחיזוק הצ'י המגן WEI QI וחיזוק XIN, GAN, LIV/HT.
בשלב האקוטי של המחלה נבקש לראות את המטופל פעמיים ואפילו שלוש פעמים בשבוע, עד לשיפור במצב. לאחר מכן, נפגש עוד מספר פעמים מועט, זאת בהתאם למצב הכרוני האישי של המטופל.

נקודות דיקור סיני עיקריות לשימוש בפציאליס

בבואנו לטפל בפציאליס באמצעות דיקור סיני חשוב שנשלב את שני העקרונות הבסיסיים, של טיפול בשורש הבעיה וטיפול בענף. נתמקד בשתי קבוצות נקודות דיקור עיקריות: הנקודות המקומיות בפנים, אלו שמשפיעות על עצב ה-FACIAL באופן מקומי, ונקודות דיקור דיסטאליות המשפיעות על שורש הבעיה.
להלן מרידיאנים ונקודות דיקור עיקריות בטיפול בפציאליס:
נקודות על מרידיאן ה-GB – מרידיאן ה-GB הוא מרידיאן חשוב לטיפול בבעיות פציאליס עקב מספר גורמים. מרידיאן ה-GB הוא מרידיאן YANG של אלמנט העץ. אלמנט העץ קשור מבחינה אנרגטית לתנועה ולרוח ולכן יש לו חשיבות גדולה בטיפול בבעיות שמערבות רוח. כמו כן, ל-GB יש קשר של MID DAY – MID NIGHT עם ה-HT. כאמור, עצב ה-FACIAL משויך אנרגטית לאנרגית ה-XIN/HT. טיפול בנקודות על מרידיאן ה-GB, אם כן, ישפיע גם על איזון ה-HT וגם על הרוח שחדרה.
נקודות לטיפול בפציאליס על גבי ה-GB37, GB20, GB1, GB2, GB12, GB44 :GB.
נקודות על מרידיאן ה TW– השימוש בנקודות דיקור על גבי מרידיאן ה-TW לפציאליס חשוב הן ברמת הנקודות המקומיות באזור הפנים, והן ברמת הקשרים של ה-TW עם ה-GB בשכבת ה-SHAO YANG. כמו כן, עצם היותו של ה-TW בבית של האש ברמת ה-MAN מאפשרת לנו להשתמש בנקודות על גבי ה-TW בכדי לאזן את ה-HT/XIN.
נקודות לטיפול בפאציאליס על גבי מרדיאן ה-TW23, TW22, TW21, TW17, TW5 :TW.
נקודות על גבי מרידיאן ה-SI: מרידיאן ה-SI הוא בן הזוג של ה-XIN/HT ברמת ה-MAN באלמנט האש. דיקור נקודות על גבי מרידיאן ה-SI יאזן את מרידיאן ה-HT ברמה השטחית וייתן מענה ברמה המקומית לאורך העצב.
נקודות דיקור סיני על גבי ה-SI לטיפול בפציאליס: SI17, SI18, SI19, SI16, SI7, SI1, SI3.
נקודות דיקור על גבי מרידיאן ה-ST לטיפול בפציאליס – מרידיאן ה-ST עובר בפנים, באזור העצב השביעי. נקודות מקומיות על גבי מרידיאן הקיבה ישפיעו על העצב ישירות.
נקודות דיקור סיני על גבי ה -ST לטיפול בפאציאליס: ST1 ,ST2 ,ST3 ,ST4 ,ST5 ,ST6 ,ST7 ,ST8, ST40, ST45.
נקודות על מרידיאן הGV לטיפול בפאציאליס – מרידאן הGV קשור למערכת העצבים בצורה ישירה, ולכן טיפול בנקודות על גבי הGV ישפיעו על מערכת העצבים הן מבחינה מערכתית והן מבחינה מקומית. כמו כן, ה-GV קשור מאוד לאנרגיית ה -XIN ומורגש בדופק מתחת לאנרגית ה-HT/XIN.
נקודות דיקור על גבי מרידיאן הGV שמשפיעות על פאציאליס: GV24, GV23, GV20, GV16, GV14.
מלבד נקודות אלו ישנן עוד נקודות דיקור רבות שיש ביכולתן לטפל בשורש הבעיה שגרמה לפאציאליס.
בבואנו לטפל באדם הסובל מפאציאליס, חשוב לערוך אבחון אינדיווידואלי מעמיק ולטפל באדם ולא רק בסימפטום, וכך לסייע לו לחזור לקו הבריאות במהרה ובהצלחה.
בברכת רפואה שלמה, עוז שבתיאלי

שיתוף המאמר