השימוטו

השימוטו תירואידיטיס – Hashimoto’s Thyroiditis היא גדילה של בלוטת התריס הנפוצה בעיקר בקרב נשים. ד"ר הארקרט השימוטו, מגלה המחלה, חקר בשנת 1912 נשים עם הפרעות ובעיה בתפקוד בלוטת התריס. בין הבעיות שזיהה, היו: פיברוזיס/ניוון חלקי של בלוטת התריס, דיפוזיה של לימפוציטים, הסננה (אינטרפלציה).

השימוטו תירואידיטיס – Hashimoto’s Thyroiditis היא מחלה אוטואמיונית המתבטאת בגדילה של בלוטת התריס הנפוצה בעיקר בקרב נשים. ד"ר הארקרט השימוטו, מגלה המחלה, חקר בשנת 1912 נשים עם הפרעות ובעיה בתפקוד בלוטת התריס. בין הבעיות שזיהה, היו: פיברוזיס/ניוון חלקי של בלוטת התריס, דיפוזיה של לימפוציטים, הסננה (אינטרפלציה).

מה היא מחלת השימוטו וכיצד ניתן לאבחן אותה?

אצל הסובלות ממחלת השימוטו בבלוטת התריס, נצפו תאים פוליקולוריים רבים שעברו שינוי (לתאי Hurthle) המאופיינים בריבוי מיטוכונדריות והם בעלי ציטופלסמה רחבה יותר.
 
עד לעשורים האחרונים, עת התפתחה היכולת המערבית 'להביט' את תוך המערכות הפנימיות של גופנו, נחשבה המחלה לנדירה ואבחונה התאפשר רק לאחר כריתה של בלוטת התריס או בזמן ניתוח. בימנו, עם האפשרות לבדיקת ביופסיה (Needle Aspiration Biopsy) מאובחנת המחלה בקלות ובמספרים גדולים.
 
כאשר יש חשד לתפקוד לקוי של בלוטת התריס, נבחנת תחילה רמת התירופטין (TSH) – הורמון המופרש מההיפופיזה ומטרתו 'לעורר' את בלוטת התריס לתפקד באופן תקין. כאשר ההורמון  TSH מגיע לרמות גבוהות בדם, הדבר מצביע על חוסר פעילות בהורמוני בלוטת התריס, מצב הנקרא היפותירואידיזם,  כך שהגוף מוסיף להפריש TSH בניסיון נואש לשפעל את בלוטת התריס לתפקד כראוי.
 

מה גורם להתפרצות השימוטו, בעיקר אצל נשים?

מחקרים מערביים שנעשו אצל אנשים שסובלים ממחלת השימוטו הראו קשר של גורמים סביבתיים כמו גם גנטיים להיווצרות המחלה. ההשערות המובילות ברפואה המערבית למקור המחלה הינן וירוס/חיידק המחקה ובכך תופס את מקומם של חלבוני בלוטת התריס החיוניים. בשנים האחרונות עולה ממחקרים רבים כי הבקטריה ירסינייה אנטראוקוליטיקה (Yersinia enterocolitica) היא האחראית לתופעה.
 
מבחינת רפואה סינית/דיקור סיני, האבחנה לגורם להתפרצות השימוטו מתבססת על תשאול ואבחון אורך חיי האדם החולה כמו גם ברור תורשתי. 
אנו רואים קשר ישיר בין השימוטו לבין מצב תורשתי ובין חיים שמלווים בדחק ולחץ, ואינם מאוזנים מבחינת תזונה ואורחות חיים.
מבחינת ההבנה של הרפואה הסינית בלוטת התריס מחוברת לאנרגיית הPI/טחול, אנרגיה זו אחראית על כל תהליכי הטרנספורמציה וטרנספורטציה הן מבחינת תפקוד גופני והן נפשי. 
חשוב להבין- בסופו של דבר השימוטו מתבטאת בפגיעה אוטואמיונית- בה הגוף תוקף את תאי בלוטת התריס כאילו שהי גורם פתוגני זר. (דומה ברעיון לאלרגיה, אך עמוק יותר) 
 

סימפטומים נפוצים בחולי השימוטו :

מחלת השימוטו מתאפיינת בסימפטומים של תת פעילות של בלוטת התריס או היפותירואידיזם ובניהם : 
חום גוף נמוך, חוסר סבילות לקור, עור ושיער יבש, חוסר הזעה, 
קצב לב נמוך, עייפות, דיבור איטי, עפעפיים שמוטות, 
עלייה במשקל עם/בלי בעצירות,
נטייה לדכדוך/דכאון,
נטייה לפתח את תסמונת התעלה הקרפלית.
נטייה לאנמיה.
כמו כן, חוסר פעילות מתמשך של בלוטת התריס יכול לגרום לחוסר פוריות וקושי להיכנס להריון. 
טיפול קונבנציונלי / מערבי בסימפטומים של השימוטו
לרפואה המערבית אין כיום טיפול למיגור הבעיה ולכן מתמקד הטיפול במתן טיפול הורמונאלי לצורך השלמת החוסר שנגרם עקב המחלה. 
כאשר מאובחן חולה עם תת פעילות של בלוטת התריס, הוא יקבל במרבית המקרים תחליף תירוקסין (levothyroxine) לפי רמת התת-תריסיות כדי להגיע לאיזון. בנוסף, עוזר התירוקסין להורדת רמות הנוגדנים בסרום ולצימצום גודל הזפק.
 

דיקור סיני להשימוטו – לפתור את הבעיה מהיסוד!

 
בניגוד לרפואה המערבית שנוטה לטפל בסימפטומים במקרים רבים, על חשבון השאיפה למגר את הבעיה מהשורש ובכך להעלים את הסימפטומים, מציעה הרפואה הסינית את הכלי היעיל ביותר שלה, שנחשב כיום טיפול מוביל/משלים לפתרון השימוטו ברחבי העולם – דיקור סיני.
 
מבחינה אנרגטית מחלת השימוטו מאובחנת כדלקת ריאקטיבית עם ביטוי של חום ריק שפוגע בבלוטת התריס ובפעילות התקינה שלה. 
הפגיעה משויכת לרוב לאנרגית הטחול והכליות.
כמו כן יש פגיעה ברמה ההורמונאלית המשויכת למרידיאני ה CHONG  ול CV.
הטיפול באמצעות דיקור סיני להשימוטו מטפל בשורש הבעיה, קרי הדלקת והן בביטויים של המחלה…כגון עייפות, חולשה, נטייה לדכדוך ועוד…בהתאם לתלונה הספציפית של המתלונן. 
טיפול מוצלח בדיקור סיני להשימוטו יכול להחזיר את הבלוטה לתפקוד תקין לאורך זמן ממושך ואף בכלל.
 

טיפול בהשימוטו במרפאת בריאות מהטבע :

אנחנו, במרפאת בריאות מהטבע, מתמחים במתן טיפול יעיל להשימוטו באצעות שילוב של דיקור סיני, צמחי מרפא, וייעוץ תזונתי בהתאם למטופל/ת הספציפי וצרכיו.
אנו מטפלים במקרים רבים של חולים/ות בהשימוטו/תת פעילות של בלוטת התריס כבר יותר מעשור, ולרוב בהצלחה רבה.
 
אתם מוזמנים לצור קשר ולבוא לטיפול/פגישת אבחון כבר עכשיו
 
בברכת רפואה שלמה, 
עוז שבתיאלי.
 

שיתוף המאמר