אלרגיות

אלרגיה היא פעולת רגישות יתר של מערכת החיסון אל מול גורם חיצוני.
המונח אלרגיה מורכב מהמלים היווניות " תגובה שונה", מונח זה נחקק לראשונה על ידי רופא ילדים ששם לב לתגובה מוגזמת של מערכת החיסון בילדים מסוימים.
מערכת החיסון מזהה גורם חיצוני, שבדרך כלל לא מהווה איום ממשי על האדם, כמסוכן ולכן מתגוננת מולו בעוצמה וברגישות יתר.

קיימים מספר סוגים של  אלרגיה:

אלרגיה למזון, אלרגיה לאבק, אלרגיה לתרופות,
אלרגיה לפריחות, אלרגיה לצמחים, אלרגיה לבעלי חיים,
אלרגיה לתחלופת עונות מעבר ועוד.

מהם הגורמים הנפוצים להופעת אלרגיות?

הגורמים לאלרגיה שונים מאדם לאדם וכוללים מזונות שונים, אבק, תרופות, אבקנים ופריחות מסוימות שגורמים למערכת החיסון לעודף ריאקציה עד כדי יצירת דלקת שיכולה לבסוף לפגוע בגוף.
מנגנון הפעולה מתרחש בעזרת תאי הדם הלבנים שמשמשים לזיהוי ותקיפה של גורמים לא רצויים במערכת. זוהי מערכת ההגנה שלנו מפני התקפות חיצוניות.
החומר הזר נקרא אלרגן והוא נקשר לחלבונים בדם הנקראים: נוגדנים. נוגדנים אלו גורמים לשרשרת תהליכים כימיים בגוף המפעילים לבסוף את תאי הפיטום- MAST CELS.
תאים אלו משחררים בין השאר חומר הנקרא היסטמין. אחד מתופעות הלוואי של ההיסטמין זה יצירת פריחות, גירודים, עיטושים וגרד בעיניים, ובמקרים חמורים גם ירידת לחץ דם והופעת שוק אנפילקטי.
במהלך ה"טיפול" בגורם חיצוני לא רצוי משקיע הגוף את כל כוחו במניעת חדירה פנימה.
חלק מהתופעות שנגרמות עקב כף זה יצירת דלקת שאמורה לעזור לעצור את האויב.
התגובה האלרגית הנפוצה היא דלקת אף אלרגית (קדחת השחת) הגורמת לסימפטומים שהוזכרו למעלה.
התגובה האלרגית משתנה מאדם לאדם ויכולה להיות עונתית או שנתית.

לפי מחקרים שונים- כ30% מתושבי העולם המערבי חווים בשלב זה או אחר של חייהם תופעות אלרגיות, והמספרים רק עולים. בארץ כ1.5 מיליון איש סובלים מאלרגיות.

רפואה סינית ואלרגיה:

מערכת החיסון מוגדרת ברפואה הסינית כ WEI QI. זהו ה"QI המגן" על גופינו ומקורו באנרגית הכליות.
ישנם שלושה סוגים של WEI QI והם –  LIV WEI QI- משויך לאנרגית הכבד, LU WEI QI שמשויך לאנרגית הריאות, ו KID WEI QI שמשויך לאנרגית הכליות.
אלרגיה ברפואה הסינית משויכת לאנרגית העץ והמתכת ולאיברים כבד וריאות. איברים אלו אחראים על תופעות הכיווץ וההתרחבות במערכת על פעולת הנשימה ועל העור.
ניתן להתייחס לפעולה זו כשער אל החיצון שנפתח ונסגר בהתאם לגורם שמנסה להיכנס. ואכן, רוב תופעות האלרגיה יתבטאו במערכת הנשימה, בעור ובעיניים, ויכללו נזלת, כאבי ראש, דמוע רב, נפיחות וגרד בעור ועוד…
לפי תפיסת הרפואה הסינית, הופעה אלרגית מקורה בעודף של פעולת מערכת החיסון וזאת כתגובה לחשש מוגבר של הגוף מחדירה של גורם פתוגני חיצוני לטריטוריות הפנימיות יותר.
חשש מוגבר זה מקורו בחולשה שיכולה להיגרם ממגוון סיבות: כגון- תורשה, אורך חיים לא מאוזן, תזונה לא מבוקרת,תרופות,  מתחים נפשיים וכו'.
באמצעות הבנת מושגים אלו יש ביכולתו של המטפל ברפואה הסינית ודיקור סיני לתמוך במערכת החיסון/ WEI QI ,לעזור לגוף להתמודד עם הפתוגן החיצוני, ולפעול לחיזוק ואיזון האדם הסובל בהתאם לסיבה הספציפית שגורמת לתופעות האלרגיות.

כיצד עוזר טיפול באמצעות דיקור סיני למצבי אלרגיה?

דיקור סיני/רפואה סינית מהווים כלי טיפולי יעיל למצבי אלרגיה שונים בזכות יכולתם הטובה לחזק את מערכת החיסון ואת התפקוד התקין של הגוף.
הטיפול נעשה באמצעות דיקור סיני, צמחי מרפא ו/או שינוי תזונתי. זאת בנוסף להמלצה הבסיסית להימנע ככל האפשר מחשיפה לגורמים שמגרים את מערכת החיסון.
הטיפולבדיקור סיני משלב שתי מטרות- הראשונה, חיזוק מערכת החיסון והרגעת פעולת היתר של המערכת (זו שמתבטאת באלרגיה).
השנייה – במידה והמטופל מגיע במהלך התקף אלרגיה, להוריד את העומס שיוצרת פעילות היתר של מערכת החיסון.
מלבד דיקור סיני, לרוב נשלב בטיפול, אצלנו במרפאות בריאות מהטבע, מתן פורמולת צמחים סינית ייחודית שמטרתה לטפל באלגיה ובתופעות הלוואי שלה.
הפורמולה, שנקראת "נזלת אלרגית" מתמחה בהקלהעל הגודש בריריות הגוף ומניעת הצטברות נזלת ולחות, ויש ביכולתה לייצר הקלה מהירה בתופעות הלוואי, כמו גם למנוע הישנות שלהם בהמשך.
הטיפול המשולב באלרגיות באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים ניתן אצלנו במרפאת בריאות מהטבע כבר שנים רבות, ונמצא יעיל מאוד למגוון סוגי האלרגיה הנפוצים.

בברכת רפואה שלמה, עוז שבתיאלי.  

שיתוף המאמר