דיקור סיני פיברומיאלגיה

כאבי שרירים, פרקים, חולשה ועייפות כרונית, אתם ודאי כבר מכירים את התופעה – פיברומיאלגיה הוא המונח המקצועי למחלה, אבל 'אין לי כוח יותר' הוא המשפט השגור בפי רוב החולים בה.

כאבי שרירים, פרקים, חולשה ועייפות כרונית, אתם ודאי כבר מכירים את התופעה – פיברומיאלגיה הוא המונח המקצועי למחלה, אבל 'אין לי כוח יותר' הוא המשפט השגור בפי רוב החולים בה.

כמטפל בשיטות הרפואה הסינית, אני פוגש אנשים עם תסמונות כמו CFS (תסמונת העייפות הכרונית) ופיברואמילגיה, אחרי שהתייאשו ומאסו בשיטות האבחון, הטיפול והריפוי הקונבנציונליות. הם מגיעים אלי מותשים וחסרי אמונה ביכולת שלהם להתמודד עם המחלה.
שינויי מצב רוח, מיגרנות, מעי רגיז ודיכאונות האופייניים לסובלים מפיברומיאלגיה (שהגדרתה הרפואית – כאב רקמת השריר) מסיטים את הרפואה המערבית מטיפול בשורש הבעיה ומהאבחון החשוב כל כך של מכלול הסימפטומים שמחייב התייחסות מערכתית וטיפול בצבר הבעיות ביחד ולא לחוד, וממקד אותה בטיפול סימפטומטי ומרדף בלתי פוסק אחרי הכאב.

מהי פיבורמיאלגיה?

פיברומיאלגיה הינה אוסף סימפטומים המתבטאים בכאבי שרירים מפושטים המלווים בתשישות. פיברומיאלגיה היא מחלה של השרירים והרקמות הרכות ואינה פוגעת במפרקים.
המונח myalgia מתייחס לכאב ממקור שרירי ולא מפרקי. במצב של פיברומיאלגיה אין מדובר בדלקת של השריר – Myositis ולכן לא יימצאו תאי דלקת בבדיקות דם.

כיצד מאבחנים פיברומיאלגיה?

את האבחון לסובלים מתופעות פיברומלאגיה עושים על ידי שלילת אופציות אחרות ובדיקות מקיפות. ברפואה הסינית אנחנו מוסיפים, מלבד בדיקת אזורי רגישות (אם נמצאו 11 רגישויות מתוך 18 אזורים רגישים בגוף, הדבר מצביע על קיומה של פיברומיאלגיה) גם בדיקה אנרגטית עמוקה, שכוללת תשאול מקיף ואבחון דופק ולשון, שמטרתם לאבחן את מצב הגוף.

מהם הגורמים לפיברומיאלגיה?

עם השנים למדנו במרפאות בריאות מהטבע כי יש לא מעט מצבים שנחשבים לזרזי הופעת פיברומיאלגיה ביניהם ניתן למצוא:
מצבי לחץ, טראומה או כעס מתמשך,
עייפות ממושכת, אנמיה או טראומה פיזית,
מחלה וויראלית, תאונה עם פגיעה בעמוד שדרה או צוואר ועוד.

פיברומיאלגיה – תסמינים נפוצים:

כאב- זהו התסמין הנפוץ ביותר אצל חולי פיברומיאלגיה. הכאב נפוץ באזור הכתפיים, הצוואר, החזה, הירכיים והגב התחתון, אך יכול  להופיע בכל הגוף.
הכאב אצל חולי פיברומיאלגיה אינו קבוע ומשתנה הן בעוצמתו והן במיקום בהתאם לגורמים שונים…
הכאב יכול לנוע מכאב עמום ועד כאב חמור ביותר, שמאופיין בהיותו לרוב דו צידי ובכך שלא נמצאה לו סיבה בבדיקות הסטנדרטיות. בדיקות מקיפות באזורי הכאב יגלו רגישות יתר בנקודות ספציפיות בשרירים.

עייפות כרונית וקשיי שינה – אחוז גדול של החולים בפיברומיאלגיה יסבלו גם מעייפות קלה עד קשה ביותר, המלווה בקושי בתנועה ותשישות כרונית. זהו מצב הדומה מאוד ל"מחלת היאפים" או בשמה המקצועי chronic fatigue syndrome- cfs. חשוב לציין כי בגלל הדמיון הרב בין שתי המחלות פעמים רבות רופאים במהלך אבחון מבלבלים בין האחת לשנייה.

העייפות הכרונית של חולי פיברומיאלגיה מתבטאת, בן השאר, בכך שהם מתעוררים משנת הלילה בתחושת עייפות, וזאת ללא קשר לכמות שעות השינה.

תסמינים נפוצים נוספים אצל חולי פיברומיאלגיה הם:
שינויי מצב רוח, תחושת דכדוך או דיכאון, חוסר ריכוז כללי,
כאבי ראש וצוואר, מיגרנות, כאב בטן, שלשול ועצירות לסירוגין,
רגישות לחום וקור, תסמונת המעי הרגיז.

ברפואה הקונבנציונלית, הטיפול התרופתי מכוון אל הסימפטומים המרכזיים ולעיתים אף נעשה שימוש בתרופות מרגיעות נפש ו/או נוגדות דלקת, למרות שבתסמונת פיברומיאלגיה, בניגוד לדלקת השריר (Myositis), אין סימני דלקת בבדיקת דם שגרתית.

דיקור סיני ופיברומיאלגיה:

מבחינת דיקור סיני פיברומיאלגיה הנה מחלה שמבוססת על חולשה של דם ואנרגית הכבד והCHONG (זהו המרידיאן העמוק שנקרא גם "ים הדם") עם התבטאות ברמת השרירים ורקמות החיבור.
הרפואה הסינית רואה קשר ישיר בין פיברומיאלגיה לבין טראומות פיזיות ורגשיות, כמו גם התשה כרונית ועייפות.
טיפול בדיקור סיני נותן תוצאות טובות מאד במצבי פיברומיאלגיה ומזרז את זמן הריפוי הארוך לו נזקק בד"כ אדם שסובל מפיברומיאלגיה.

טיפול באמצעות דיקור סיני יכלול מתן דגש על מספר נושאים עיקריים והם:

חיזוק אנרגית הכבד, הדם והכליות כבסיס.

טיפול ברמת השריר – טיפול בכאב, טיפול זה כולל דיקור סיני ושיאצו.

טיפול במצב הנפשי – דיקור סיני יעיל ביותר בטיפול במצב הנפשי שבו מצוי האדם שסובל מפיברומיאלגיה. לעיתים מדובר במצבי דיכאון, עייפות או כעס כרוני.

שיפור איכות השינה – הטיפול בדיקור סיני ייתן דגש גם על שיפור איכות השינה, זאת מתוך ההכרה בחשיבות השינה לחיזוק הגוף, הדם ומערכת החיסון.

בנוסף לדיקור סיני יינתן דגש על לימוד טכניקות הרפית מתחים נפשיים וטכניקות הרפיה לשרירים, כמו גם התעמלות אירובית שמשפרת סיבולת לב ריאה.

רחצה במרחצאות חמים ובים המלח הוכחה כמקלה על הכאב בחולי פיברומיאלגיה.

המטופלים אצלנו בבריאות מהטבע מדווחים על 'לידה מחדש' ורעננות שלא הורגשה תקופה ארוכה, וזאת לרוב, לאחר מספר טיפולים מועט, שמשלבים דיקור סיני עם טיפולי מגע וצמחי מרפא, בהתאם למטופל הספציפי.

דוגמא מהקליניקה לטיפול בלקוחה עם פיברומיאלגיה:

נועה (43, נ' + 3) סבלה 8 חודשים מכאב כרוני לפני האבחון שהיא למעשה סובלת מפיברומיאלגיה.

כאבי ראש חוזרים, עייפות ומחזור לא סדיר התלוו לכאבי מפרקים, השכמות והכתפיים בעיקר.
לנועה הורכב תפריט בריא ומיוחד על ידי נטורופתית במרפאה שלנו וההמלצה שלי הייתה לעבור סידרה של 8 טיפולי דיקור ושיאצו.
כעבור שלושה טיפולים בלבד, חלה מגמת שיפור שלא נפסקה והוכיחה כי חיזוק אנרגיית הכבד, תפריט מאוזן, חיזוק השרירים ובניית הדם הם הכלים נכונים ויעילים ביותר לטיפול בפיברומיאלגיה. בהמשך הגיעה נועה לעוד חמישה טיפולים פעם בחודש לצורך שימור וחיזוק.

אתם מוזמנים לעשות צעד חשוב לבריאות שלכם/ של יקירכם שסובלים מפיברומיאלגיה/דאבת שרירים ולפנות אלינו לקבלת ייעוץ ואבחון ראשוני.

בברכת רפואה שלמה!
עוז שבתיאלי, מומחה לדיקור סיני ורפואה סינית עתיקה.

שיתוף המאמר