דיקור סיני וצמחי מרפא לתופעת COPD – מחלת ריאות חסימתית

COPD הינה מחלת ריאות חסימתית כרונית Chronic Obstructive Pulmonary Disease, המופיעה בעיקר אצל מעשנים או אנשים שסבלו מחשיפה קבועה לזיהום אוויר. הפרעות סילוק ותחלופת גזים הן שורש המחלה.

COPD הינה מחלת ריאות חסימתית כרונית Chronic Obstructive Pulmonary Disease, המופיעה בעיקר אצל מעשנים או אנשים שסבלו מחשיפה קבועה לזיהום אוויר. הפרעות סילוק ותחלופת גזים הן שורש המחלה.

 COPD מתבטאת בשתי צורות עיקריות – נפחת (שמות נוספים – אמפיזמה, מחלת הנשפן הורוד / The Pink Puffer) היא הצורה הקלה יותר של המחלה והיא מאפשרת תהליך ריפוי איטי אם אורח חיי המטופל ישתנו – יפסיק לעשן לדוגמא, או להמשיך להיחשף למקור זיהום אוויר קבוע. נפחת מאובחנת כאשר חומר החיוני לפתיחת נאדיות הנשימה בריאות, הנקרא סורפקטנט נפגע והן נצמדות זו לזו ומגבילות את גישת כלי הדם לריאות. חולי נפחת סובלים מעור ורדרד, כיח וליחה רבים, פליקטמיה וקוצר נשמה.

הצורה הקשה יותר של מחלת COPD היא 'השמן הכחול – The Blue Bloater', והיא מתבטאת ע"י דלקת סימפונות כרונית. החולים בצורה זו של COPD יסבלו מהשמנה מהירה (עקב דלקות חוזרות בסימפונות שיהפכו צרות יותר ויותר עם הזמן), ציאנוזיס (הכחלה של העור כתוצאה ממחסור בדם מחומצן) והתוצאה הסופית עלולה להיות אפניאה – דום נשימה הגורם למוות. ברפואה המערבית, הסטרואידים שמונעים את הצרת הסימפון, הם שיטת הטיפול העיקרית, על אף שהיא מגדילה את הסיכוי לזיהומים במערכת הנשימה.

במחקר שפורסם בשנת 2012 ביפן (ונערך בין השנים 2006-2009 על 68 חולי COPD), נמצא כי אקופנטורה – דיקור סיני, תורמת לריפוי וצמצום סבל החולים במחלת COPD. הממצאים הראו כי  קוצר הנשימה במאמץ של המטופלים בדיקור סיני, צומצם ויכולתם לבצע משימות אירוביות עלתה, בתוך 12 שבועות של טיפולים.

דיקור סיני לטיפול ב COPD : 

ברפואה סינית מטפלים בשתי הצורות של מחלת הריאות הכרונית – COPD באמצעות דיקור וצמחי מרפא סיניים.

בעקבות הטיפול משתפרת יכולת הנשימה וצבע העור של החולים. המרצה והעלאת רמת חמצן מדם – הן חלק מהתרומה של הדיקור להקלה וטיפול בתופעות המחלה הקשה.

הטיפול באמצעות דיקור סיני למצבי COPD מתמקד בשורש הבעיה שגרמה להופעת החסימה בריאות ולביטוי הקליני של הבעיה. הטיפול מתמקד בעזרה לגוף בהתמודדות עם הרעלים שמצויים בריאות לצד שיקום יכולת הריאות בתפקוד היום יומי.

האבחנה הסינית מתייחסת ל COPD כבעיה שפוגעת באנרגיית הריאות והכבד, וביחסי העץ מתכת שלהם. פגיעה באנרגיות אלו גורמת להתשת יכולת הכיווץ וההתרחבות של שרירי הנשימה ושל הנאדיות בריאה.

שיקום יכולת הפעולה של מערכות אלו מוביל לרוב לשיפור גם במצב הקליני, קרי בתפקודי הנשימה של האדם הסובל.

 

בברכת רפואה שלמה, עוז שבתיאלי

 

שיתוף המאמר