דיקור סיני – איפה דוקרים? האם יש נקודות דיקור כואבות?

מטופלים רבים תוהים איפה דוקרים בעזרת מחטים במהלך טיפולי דיקור סיני. מהן נקודת הדיקור להרזיה? איפה מכניסים את המחט בשביל להפסיק את כאב הראש? באילו נקודות בגב דוקרים כדי לטפל בכאב עקב פריצה או בלט דיסק? השאלה פשוטה ומובנת, התשובות הן לרוב מורכבות יותר. ההחלטה על בחירת נקודת דיקור, נובעת מפרמטרים רבים – תיאור ואבחון הבעיה הבריאותית, מין, גיל ומצב המטופל/ת, היסטוריה רפואית, צורך בשיטות ריפוי נוספות ועוד. במאמר זה ננסה לשפוך אור על השאלה איפה דוקרים ואילו נקודות דיקור מתאימות למחלות, כאבים וסימפטומים בולטים.

מטופלים רבים תוהים איפה דוקרים בעזרת מחטים במהלך טיפולי דיקור סיני, מהן נקודת הדיקור להרזיה? איפה מכניסים את המחט בשביל להפסיק את כאב הראש? באילו נקודות בגב דוקרים כדי לטפל בכאב עקב פריצה או בלט דיסק?
השאלה פשוטה ומובנת, התשובות הן לרוב מורכבות יותר.
ההחלטה על בחירת נקודת דיקור, נובעת מפרמטרים רבים – תיאור ואבחון הבעיה הבריאותית, מין, גיל ומצב המטופל/ת, היסטוריה רפואית, צורך בשיטות ריפוי נוספות ועוד.
במאמר זה ננסה לשפוך אור על השאלה איפה דוקרים ואילו נקודות דיקור מתאימות למחלות, כאבים וסימפטומים בולטים.

התשובה הקצרה ביותר לשאלה "איפה דוקרים?" או "מה נקודת הדיקור על פי הרפואה הסינית לטיפול ב…." היא שאי אפשר לדעת מראש. החלטה מראש היא כמו שימוש בכדור/תרופה ללא אבחון מעמיק.
יתכן כי במקרים רבים נקודת דיקור מסוימת תחזור על עצמה, אולם כל מטופל מאובחן תחילה באופן מעמיק, ואחר כך מותאמת לו סדרת נקודות הדיקור לטיפול.
חשוב לדעת, בתחילת כל טיפול נעשה אבחון דופק מעמיק מחדש, והנקודות לדיקור נבחרות בהתאם למצב הדופק והמטופל ברגע הטיפול.
נקודות דיקור סיני קימות על כל הגוף, לאורך המרידיאנים שמרשתים את כל הגוף שתי וערב. לכן, באופן כללי ניתן לומר שהמטפל המשכיל ברפואה סינית יכול לבחור לדקור בכל הגוף, בהתאם לאבחנה הספציפית, למרות זאת, ניתן לומר בזהירות, כי ברוב הפעמים הדיקור יעשה בגפים, ולעיתים בשאר הגוף, בהתאם לבעיה ולאבחון הספציפי.

נקודות דיקור שנחשבות לרגישות יותר:

כל מטופל ומטופלת חשים את כניסת המחט בצורה שונה. הרוב המכריע של המטופלים כלל אינם מרגישים כאב וחלקם אף מדווחים על הנאה שנגרמת בין היתר בגלל פעילות הדיקור – שחרור והזרמת הצ'י והחזרת הגוף לאיזון. חלק מהמטופלים מציינים כי בזמן השכיבה עם המחטים עולות בהם תחושות של זרימת אנרגיה במרידיאנים, חלק מרגישים תחושות כלליות יותר, וחלק מרגישים תחושת שחרור והרפיה, או לא מרגישים דבר בזמן שהמחטים בגוף. 

קיימות מספר מועט מאוד של נקודות דיקור בגוף האדם שעלולות לגרום לתחושה לא נעימה אצל מטופלים, השימוש בנקודות אלו נקבע רק במקרים נדירים, ואז נבחר להשתמש במחטי דיקור דקות יותר שמיועדות למנוע את תחושת אי הנעימות.

נקודות דיקור רגישות לדוגמא:

נקודות הקצה שנמצאות ליד הציפורניים נחשבות לנקודות כואבות מאחר והן נמצאות בקצות המרידיאנים.

לדוגמא, GB44, KID1,LIV1 וכדומה. כאמור, בנקודות דיקור אלו נשתמש במרפאה במחטים עדינות במיוחד (במחטים אלו נהוג בדרך כלל לטפל בילדים בכדי למנוע כל תחושת כאב ופחד)

 
לסיכום, יש שוני גדול ומהותי בין מטופלים ולכן שיטת הטיפול ומיקום נקודות הדיקור נקבעות בהתאמה אישית וספציפית לכל אחד ואחת בנפרד. הניסיון והאבחון האישי מאפשרים לנו לתת את הטיפול היעיל והנכון ביותר.

 
בברכת רפואה שלמה, 
עוז שבתיאלי.

 

שיתוף המאמר