עוז שבתיאלי בריאות מהטבע
מומחים לדיקור סיני ורפואה משלימה

צמחי מרפא סיניים לעומת הומאופתיה / פרחי באך

על הבדלי הייצור והשימוש בתרופות אלטרנטיביות מסוג הומאופתי / צמחי מרפא סיניים

רפואה אלטרנטיבית היא שם כללי למספר שיטות ומתודות טיפול ‘לא קונבנציונליות’/ לא ‘מערביות’ בדרך כלל ובבואנו לבחור שיטת טיפול, חשוב שנבין את ההבדלים בין שתי שיטות טיפול מאד פופלאריות - רפואת צמחי מרפא סיניים ותרופות הומאותפתיות/ פרחי באך.

תרופה הומאופתית / פרחי באך:

תרופות הומאופתיות, בהן החל השימוש לראשונה במאה ה 18, הינן תמהיל של מים ו/או סוכרים /ואו אלכוהול עם 'שאריות' חומרים פעילים. על אותן שאריות יש מחלוקת גדולה בעולם הרפואה המדעית. אין כיום הוכחה מדעית לכך שלתרופות הומאופתיות, יש השפעה כלשהיא על גוף האדם, מעבר לאפקט הפלצבו (האפקט ה'פסיכולוגי'). את השאריות מסיגים בעזרת חומר פעיל שמדולל ומנוער פעם אחר פעם עד שאותן 'שאריות' נספגות במים/סוכרים/אלכוהול והן אלו שאמורות לטפל במחלות השונות על פי התווית החומר הפעיל.

 

פרחי באך, תמציות טיפול שפותחו על ידי ההומאופת אדוארד באך ב 1930 הינן תוצאה של השריית פרחים מזנים מסויימים בתוך מים לאור השמש. הומפאופתים 'מסורתיים' טוענים כי אין מדובר על תרופה הומאופתית, אך היא נחשבת ככזו בזכות עקרון הדילול והניעור בו נעשה שימוש בהכנתן. גם לתרופות מסוג 'פרחי באך' אין מחקרים מדעיים שיתמכו ביכולתן לרפא.

 

צמחי מרפא סיניים:

הרפואה הסינית עושה שימוש בצמחי מרפא סיניים מזה אלפי שנים. כיום מוכרים כ 5770 צמחי מרפא סיניים שונים, מהם כ 500 המרכיבים את רוב הפורמולות הטיפוליות. בתרבויות שונות מכונה רפואה זו כ'הרבליזם', רפואה בוטנית וכינויים רבים נוספים, המתייחסים למקור חומרי הטיפול - חלקי צמחים/בעלי חיים, אצות ופטריות.

 

פיטותרפיה - רפואת הצמחים, היא תחום שהתפתח במקביל באיזורי יישוב אנושיים ברחבי העולם כמעט מראשיתו ואף זוכה להתייחסות כמעט בכל כתבי הדתות והכתות השונות לרבות הרמב"ם שהפגין ידע נרחב ושימוש בצמחי מרפא.

 

מחקרים קלינים בסגולות שונות של צמחי מרפא, החלו נפוצים בשנות התשעים של המאה ה - 20 ומאז הם נמצאים בעליה תלולה. שימוש באשכולית למיתון מדדי כולסטרול גבוהים לדוגמא, נחשב עד לאחרונה כ'תרופת סבתא', אך חוקרים ישראלים קיבלו פרס ומענק בינלאומי על מציאת הקשר והיכולת להפיק מקליפת האשכולית חומר שעם בליעתו לפני כל ארוחה, סופג גוף האדם עד 40% פחות 'כולסטרול רע'.

 

הסיבה העיקרית שרפואת צמחי המרפא עדיין נתפסת כאלטרנטיבית נעוצה בבעיית ההוכחה. מחקרים קלינים רבים הראו כי השימוש בצמחי מרפא אכן מקל, פותר ומונע תחלואות בגוף האדם, אך גם במקרים רבים בידוד החומר הפעיל הביא למצב שבו לא ניתן היה לשחזר/להבין את צורת פעולתו ואת יעילותו כגורם בודד. מחקרים אלו מצביעים על רמת המורכבות של צמחי מרפא ועל היותם תרופה טבעית מוכחת וקשה להבנה.

 

צמחי מרפא אם כן, הפכו ברוות השנים לחלק מהרפואה המערבית - בגרמניה ובסין לדוגמא, שתי מדינות מאד מפותחות בשירותי הרפואה שלהן, השימוש בצמחי מרפא מערביים/סיניים משולב יחד עם הרפואה המערבית לטיפול בחולים ומחלות שונות. כמו כן, תרופות רבות הנמכרות בבתי מרקחת כשאר התרופות על בסיס חומרים ותרכובות כימיות סינטטיות, הן למעשה תרופות ממיצוי צמחי מרפא כמו תרופות לאי ספיקת לב וכד'.

 

ב 2009 אישר ארגון הבריאות העולמי את הצהרת בייג'ינג מ 2008. ההצרה עליה חתמו כל הנציגות בארגון, מגנה על הרפואה העממית, המסורתית, האלטרנטיבית ומאשררת כי לרפואה כזו יש הוכחה מדעית ויכולות ריפוי נרחבות.

בברכת רפואה שלמה, עוז שבתיאלי.

Your Details